ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PKN Orlen o Polska Press: nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów
14.04.2021r. 20:03

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
"Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się decyzji sądu, wstrzymującej wykonanie decyzji prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie przez koncern spółki Polska Press.
Jak oświadczył w środę Obajtek w TVP Info, Polska Press została nabyta zgodnie z prawem, "ze zgodami korporacyjnymi, ale także ponieważ była decyzja UOKiK". "Nie można wstrzymać czegoś, co z mocy prawa zostało wykonane" - dodał.

Prezes PKN Orlen oświadczył też, że decyzje, np. w kwestiach zarządczych, podejmowane przez zarząd koncernu są ważne, "mogą co najwyżej skutkować nakładaniem grzywny przez sąd". "Ale będą wiążące" - stwierdził Obajtek.

Podkreślał, że sąd nie zarzucił Orlenowi przejęcie Polski Press niezgodnie z prawem. Jego zdaniem, w transakcji nie ma żadnego "zagrożenia koncentracyjnego". "Orlen nie posiadał mediów. Orlen nabył media. To gdzie jest zagrożenie" - mówił. W jego ocenie, takie decyzje, jak sądu w tej sprawie, mogą skutkować "zahamowaniem inwestorów" i "pokazują, że tu nie ma tak na prawdę stabilności". "Uważam, że to hucpa polityczna Rzecznika (RPO - PAP)(...) Ingerowanie w biznes jest nieprzyzwoite" - stwierdził Obajtek.

Obajtek powtórzył, że Orlen będzie wykonywać prawo z udziałów w Polska Press, bo "własność dla akcjonariuszy jest rzeczą świętą" i tą spółką zarządzać. "Nasze decyzje będą wiążące, a jeżeli sąd będzie twierdził, że jest inaczej, to będzie nas obciążał grzywną" - stwierdził.
8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia sądu ochrony konkurencji w aktach rejestrowych spółek. Jak przypomniał w tym piśmie Rzecznik, sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonywaniem decyzji Prezesa UOKIK oraz powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym.

Również w środę Polska Press podała, że decyzją NWZA tej spółki jej prezesem został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Wcześniej Dec pełnił funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE