PGE i PGNiG ze wspólną ofertą na polskie aktywa Grupy CEZ
11.12.2020r. 12:11

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowały o złożeniu wspólnej oferty niewiążącej nabycia polskich aktywów Grupy CEZ
Jak wynika z komunikatów obu spółek 11 grudnia 2020 r. złożyły one wspólnie ofertę niewiążącą na nabycie polskich aktywów Grupy CEZ.
Przedmiotem transakcji są spółki zależne CEZ, które prowadzą działalność związaną z wytwarzaniem i sprzedażą ciepła oraz energii elektrycznej w Polsce (CEZ Skawina S.A. oraz CEZ Chorzów S.A.), a także świadczą dedykowane usługi wspierające w zakresie: gospodarowania ubocznymi produktami spalania, komunikacji, tradingu oraz obsługi korporacyjnej (CEZ Produkty Energetyczne sp. z o.o. oraz CEZ Polska sp. z o.o.).
PGE i PGNiG zapowiadają, że będą kontynuować wspólne prace zmierzające do złożenia oferty wiążącej, a zakup polskich aktywów Grupy CEZ jest zgodny z ich strategiami.
W połowie września CEZ zaprosił do składania deklaracji zainteresowania uczestnictwem (listu intencyjnego) w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Informował, że do 29 września otrzymał 14 deklaracji od potencjalnych inwestorów. Termin na złożenie ofert wstępnych miał minąć 7 grudnia.
W opublikowanej w maju 2019 r. strategii, CEZ zakładał większą koncentrację na rynku krajowym. Informował, że chce wyjść z segmentów i rynków o nieatrakcyjnych perspektywach.
W połowie listopada konsorcjum, w skład którego wchodzi PGNiG i PGE złożyło wstępną niewiążącą ofertę nabycia aktywów należących do Fortum Holding w Polsce. Przedmiotem potencjalnej transakcji miałyby być spółki zależne Fortum Holding B.V., które prowadzą działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.
Obok PGE i PGNiG w skład konsorcjum wchodziły fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.
W dwa tygodnie później PGE i PGNIG poinformowały, że zrezygnowały z planów kupna zagranicznych aktywów Fortum i interesują się już tylko krajowymi, a z konsorcjum usunięto fundusz PFR oraz Australijczyków.