ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE i PGNiG ze wspólną ofertą na polskie aktywa Grupy CEZ
11.12.2020r. 12:11

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowały o złożeniu wspólnej oferty niewiążącej nabycia polskich aktywów Grupy CEZ
Jak wynika z komunikatów obu spółek 11 grudnia 2020 r. złożyły one wspólnie ofertę niewiążącą na nabycie polskich aktywów Grupy CEZ.

Przedmiotem transakcji są spółki zależne CEZ, które prowadzą działalność związaną z wytwarzaniem i sprzedażą ciepła oraz energii elektrycznej w Polsce (CEZ Skawina S.A. oraz CEZ Chorzów S.A.), a także świadczą dedykowane usługi wspierające w zakresie: gospodarowania ubocznymi produktami spalania, komunikacji, tradingu oraz obsługi korporacyjnej (CEZ Produkty Energetyczne sp. z o.o. oraz CEZ Polska sp. z o.o.).

PGE i PGNiG zapowiadają, że będą kontynuować wspólne prace zmierzające do złożenia oferty wiążącej, a zakup polskich aktywów Grupy CEZ jest zgodny z ich strategiami.

W połowie września CEZ zaprosił do składania deklaracji zainteresowania uczestnictwem (listu intencyjnego) w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Informował, że do 29 września otrzymał 14 deklaracji od potencjalnych inwestorów. Termin na złożenie ofert wstępnych miał minąć 7 grudnia.
W opublikowanej w maju 2019 r. strategii, CEZ zakładał większą koncentrację na rynku krajowym. Informował, że chce wyjść z segmentów i rynków o nieatrakcyjnych perspektywach.

W połowie listopada konsorcjum, w skład którego wchodzi PGNiG i PGE złożyło wstępną niewiążącą ofertę nabycia aktywów należących do Fortum Holding w Polsce. Przedmiotem potencjalnej transakcji miałyby być spółki zależne Fortum Holding B.V., które prowadzą działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.

Obok PGE i PGNiG w skład konsorcjum wchodziły fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.

W dwa tygodnie później PGE i PGNIG poinformowały, że zrezygnowały z planów kupna zagranicznych aktywów Fortum i interesują się już tylko krajowymi, a z konsorcjum usunięto fundusz PFR oraz Australijczyków.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: tomasz 11.12.2020r. 14:08
Bardzo szkoda że konkurencja się kurczy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: panicz 11.12.2020r. 14:15
Idą zgodnie ze swoją zieloną strategią
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 13-12-2020r. 06:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE