ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP prowadzi analizy ws. fuzji Orlenu i Lotosu, celem wzmocnienie kontroli SP nad aktywami
24.07.2020r. 12:48

Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi analizy, których celem jest wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa po połączeniu Orlenu i Lotosu nad aktywami - powiedział podczas posiedzenia komisji senackiej wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Dodał, że utrzymanie kontroli jest warunkiem koniecznym, by mówić o transakcji.
"Rząd podejmując finalną decyzję w sprawie fuzji uczyni to z pełnym przekonaniem, że jest ona dobra dla kraju. Jeśli nie będzie tej pewności nie będzie ona podjęta. (...) Istotnym elementem transakcji jest poziom kontroli Skarbu Państwa nad aktywami - Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi szerokie analizy, których celem jest wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa po połączeniu. Nie mogę w tej chwili przekazać szczegółów, ale wierzę, że to będzie wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa. Dzisiaj ta pozycja jest bardzo różna - w Lotosie posiadamy większościowy pakiet, w Orlenie jest to pakiet mniejszościowy, ale dający kontrolę nad podmiotem. Utrzymanie tej kontroli jest warunkiem koniecznym, by mówić w przyszłości o tej transakcji" - powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziału w akcjonariacie PKN Orlen oraz 53,19 proc. w akcjonariacie Grupy Lotos.

14 lipca PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.
Środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu oraz sprzedaż, na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw, 80 proc. sieci stacji Lotosu (389 istniejących stacji paliw i 14 umów dzierżawy nowych stacji).

PKN Orlen podawał, że celem koncernu będzie znalezienie partnera do jak najbardziej atrakcyjnej wymiany aktywów polskich na aktywa w innych częściach Europy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE