ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny
18.06.2020r. 11:14

Obecnie nie trwają żadne prace nad połączeniem Orlenu z PGNiG - poinformował w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił, że zgadza się z opinią prezesa Orlenu, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny.
"Mógłbym się podpisać pod opinią prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, że w Polsce jest miejsce tylko na jeden koncern multienergetyczny" - powiedział wicepremier Sasin.

"Mamy świadomość, że w Polsce funkcjonują podmioty zagraniczne w skali globalnej i dlatego my musimy zbudować podmiot, który mógłby stanowić konkurencję dla nich zarówno na polskim rynku jak i globalnie. Nie możemy więc naszych sił i aktywów rozdrabniać. Musimy myśleć nad budową mocnego podmiotu" - dodał wicepremier.

"W moim przekonaniu w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny. Przejęcie Energi i Lotosu to pierwszy krok w kierunku budowy takiego koncernu. To będzie proces długi" - powiedział dziennikarzom prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Niczego nie wykluczamy, ale obecnie żadne prace nad koncepcją połączenia PKN Orlen z PGNiG nie mają miejsca" - powiedział wicepremier Sasin pytany, czy w ramach budowy koncernu możliwe by było połączenie Orlenu z PGNiG.

Dodał, że obecnie trwa etap łączenia Orlenu z Energą i Lotosem.
Prezes Obajtek odmówił komentarzy na temat tego, czy Orlen jest zainteresowany przejęciem PGNiG. Zastrzegł jedynie, że nie będzie żadnych decyzji o innych przejęciach dopóki nie zostaną zakończone negocjacje z Komisją Europejską w sprawie połączenia z Lotosem.

W czwartek prezes PKN Orlen ocenił, że termin 22 lipca na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia wniosku dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos jest terminem ostatecznym. Dodał, że nie zgodzi się na jego wydłużenie.

Pod koniec maja Komisja Europejska wydłużyła do 22 lipca 2020 roku termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos. Wcześniej termin wydania decyzji przypadał na 30 czerwca.

Na początku czerwca prezes Orlenu ocenił, że w Polsce powinien być tylko jeden koncern multienergetyczny i nie ma miejsca na dwa takie podmioty.

Dodał, że budowie takiego koncernu służą przeprowadzane przez Orlen inwestycje i przejęcia, w tym Grupy Lotos i Energi.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eldo 18.06.2020r. 11:43
i historia zatoczy koło...kiedyś już tak było i dobrze się to nie skończyło.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE