ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Grzegorczyk dla "Rz": zamykamy w Tauronie trudny etap
18.06.2020r. 06:05

Między innymi na temat sytuacji finansowej grupy, planów rozwoju OZE i przyszłości energetyki opartej na węglu, z Filipem Grzegorczykiem, prezesem Taurona Polska Energia rozmawiała "Rzeczpospolita".
W rozmowie z prezesem Taurona dziennik zapytał miedzy innymi o sytuacje finansową grupy. Prezes przyznał, że jeszcze kilka lat temu była ona bardzo trudna, ale została ustabilizowana. Na przypomnienie "Rz", że na koniec pierwszego kwartału wskaźnik dług netto/EBITDA był na poziomie 3,27, prezes zwrócił uwagę, iż od tego czasu dużo się zmieniło, miedzy innymi zostały rozwiązane rezerwy w wysokości 350 mln zł, co przełoży się na spadek wskaźnika zadłużenia o ok. 0,4. Jak zapewnił, w tym roku wskaźnik zadłużenia nie przekroczy poziomu 3,5, a w kolejnych latach można się spodziewać poprawy.

Tematem rozmowy były również postępy prac przy zakończeniu inwestycji budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie oraz perspektywy energetyki węglowej i segmentu wydobycia w grupie. Jak powiedział prezes, wykonawca - Rafako - zapewnia, że wyznaczony na 15 listopada termin oddania bloku 910 MW w Jaworznie zostanie dochowany. Jednocześnie podkreślił, że miedzy innymi dzięki skutecznemu działaniu służb handlowych, przesunięcie terminu uruchomienia bloku na listopad nie obniża wyniku finansowego Taurona.

"Rzeczpospolita" zapytała też prezesa Grzegorczyka o sytuację w segmencie wydobycia. Zwrócił on uwagę, że z trzech funkcjonujących w ramach Tauron Wydobycie zakładów górniczych (Brzeszcze, Janina i Sobieski), w dwóch pierwszy udało się już osiągnąć rentowność, a wyprowadzanie na prostą trzeciego trwa. Jak zaznaczyły prezes Taurona, grupa chce mieć kopalnie aby zapewnić bezpieczeństwo paliwowe swoim jednostkom wytwórczym i nie polegać tylko na zewnętrznych źródłach zaopatrzenia w węgiel.
W rozmowie o energetyce węglowej "Rz" poruszyła temat rozważanej przez rząd integracji aktywów energetyki węglowej w Polsce. Prezes przyznał, że energetyka funkcjonuje w formule, która już się zdezaktualizowała i wobec nowych wyzwań potrzebne są odpowiednie działania.

- Kiedyś energetyka węglowa z pewnością wyjdzie z koncernów energetycznych. Pytanie tylko kiedy i na jakich zasadach. Będziemy na ten temat rozmawiać. Dziś mamy takie aktywa, jakie mamy i robimy wszystko by z nich optymalnie korzystać - powiedział prezes Taurona.

Jak podkreślił Filip Grzegorczyk, Tauron nie będzie już realizował nowych inwestycji węglowych, a rozwijany będzie segment OZE. Według niego transformacja w kierunku odnawialnych źródeł energii to jedyny możliwy scenariusz. - Jeśli nasz kraj nie dostosuje się do unijnej polityki klimatycznej, to zostanie bez własnej energetyki, skazany jedynie na import energii - powiedział "Rz" prezes Grzegorczyk.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: As 18.06.2020r. 07:29
A wszystkie te problemy spowodowane przez niekompetentnych politykow, dla ktorych energetyka jest tylko narzedziem... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-06-2020r. 14:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zbych 18.06.2020r. 09:44
Nie wiem o co chodzi w Tauronie. Prezes mówi, że nie będzie inwestycji w węgiel itp. Będzie więcej OZE. Ok - dobry... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-06-2020r. 14:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE