ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: spółki Skarbu Państwa to duży polski kapitał, rząd będzie je wspierał i konsolidował
13.06.2020r. 17:08

"Duży polski kapitał, to dziś spółki Skarbu Państwa. By je wzmacniać, rząd ma w planach konsolidacje i przejmowanie przez nie innych podmiotów" - oświadczył w sobotę minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin.
W czasie dyskusji o patriotyzmie gospodarczym na XV Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" Sasin stwierdził, że "polski prywatny kapitał dopiero się kształtuje". "Chcielibyśmy, żeby to był kapitał uczciwy, a wiemy, że często ma korzenie w działalnościach przestępczych czy w okresie komunizmu" - powiedział Jacek Sasin.

Jego zdaniem, duży polski kapitał to dziś spółki pod kontrolą Skarbu Państwa i "dlatego tak ważne jest, by je wzmacniać, dawać możliwość rozwoju także poprzez przejmowanie innych podmiotów".

Jak dodał Sasin, rząd prowadzi przygotowania do konsolidacji w sektorze energetycznym, bo - jak tłumaczył - w energetyce tylko skumulowanie pieniędzy w dużych firmach da możliwość sprostania wyzwaniom, takim jak polityka klimatyczna.

Wicepremier dodał, że rząd ma też w planie konsolidację spółek kolejowych, czy budowę holdingu spożywczego.

"Konsolidacja będzie służyć lepszemu zarządzaniu i budować potęgę tych firm, oraz możliwość konkurowania na rynkach polskich i zagranicznych z podmiotami zagranicznymi" - tłumaczył.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka oceniała z kolei, że kwestia zarządzania działaniami spółek Skarbu Państwa ma ogromną rolę, bo są one kołem zamachowym gospodarki wychodzącej z kryzysu, spowodowanego epidemią koronawirusa.

Jej zdaniem polską gospodarkę uratować i przestawić na nowe tory mogą wielkie inwestycje publiczne. Jak mówiła prezes BGK, to właśnie dzięki wielkim inwestycjom państwowym, USA udało się wyjść z głębokiego kryzysu w latach 20. i 30.
"Dziś przy dobrym planowaniu i ogromnej roli rządu jesteśmy w stanie zbudować wielkie inwestycje publiczne, a to właściwie jedyna szansa, aby pomóc polskim firmom wyjść z kryzysu" - oceniła Daszyńska-Muzyczka. Jak dodała, BGK ma w planach ok. 20 dużych inwestycji, z czego 2-3 powinny zostać przedstawione jesienią, na szczycie inicjatywy Trójmorza.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił z kolei, że spółka rozumie patriotyzm gospodarczy poprzez konsekwentne otwieranie się na rodzimych wykonawców, wykorzystywanie i aktywizację polskich podmiotów. Jak dodał Dąbrowski, największy sukces odnosiły te kraje, gdzie rządy wspierały wielkie firmy, i - jak zauważył - taki jest obecnie model polski.

Z kolei prezes Taurona Filip Grzegorczyk podkreślał, że polskie gospodarcze czempiony muszą wyjść poza granice, stać się europejskie, a nie narodowe, nawet kosztem pogorszenia wewnętrznej konkurencji. "Trzeba to zrobić, bo musimy konkurować na arenie międzynarodowej" - wskazał.

Wicepremier Sasin podkreślał również, że w dzisiejszych czasach niesłychanie trudno wejść z nowym produktem na rynek, co pokazuje "historia naszych zmagań z samochodem elektrycznym".

"Nie wycofujemy się, jesteśmy od strony technologicznej przygotowani, żeby uruchomić produkcję, mamy bardzo udane prototypy, jest pomysł na finansowanie, wiem, jak z udziałem spółek Skarbu Państwa możemy taką fabrykę zbudować i taką produkcję uruchomić" - mówił Sasin.

Zaznaczył jednocześnie, że to, co powstrzymuje przed podjęciem takich decyzji to analizowanie możliwości zbytu, wejścia na rynek. "Czy dziś, przy tak wielkiej konkurencji, jaką dla nowej polskiej marki byłyby koncerny zagraniczne, będziemy w stanie skutecznie ten produkt sprzedać" - mówił - "Musimy również to brać pod uwagę, będziemy nad tym pracować" - dodał Sasin.KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Prawnik 14.06.2020r. 21:28
Spółki Skarbu państwa będą przejmowały spółki Skarbu Państwa. Orlen przejął Energę, przejmie Lotos. PGNiG przejmie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr von Wrocek 14.06.2020r. 22:22
A co z prospektami emisyjnymi tych spółek? Co tam jest o dywidendzie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gość 15.06.2020r. 00:32
Przemyślana polityka kadrowa doprowadziła do tego, że teraz trzeba pompować państwowe pieniądze w spółki skarbu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-06-2020r. 09:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: entuzjasta 15.06.2020r. 09:24
To dobra wiadomość, że rząd wie jak zaprojektować e-samochód i wybudować fabrykę a nawet sfinansować. Zanim jednak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Adam M 15.06.2020r. 14:45
Czyli powtarzamy tę samą klasę. Musimy jeszcze raz przekonać się, że państwowe jest źle zarządzane. Pan Prezes... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-06-2020r. 21:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE