ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: analizujemy konsolidację w sektorze węgla energetycznego, bez JSW
15.05.2020r. 16:23

W ramach prac nad programem dla górnictwa Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje zasadność konsolidacji w sektorze węgla energetycznego; nie ma natomiast planów objęcia tym rozwiązaniem także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która produkuje węgiel koksowy - poinformował wicepremier Jacek Sasin.
"Jeśli chodzi o obszar węgla kamiennego energetycznego (...), rzeczywiście analizujemy, czy pewna konsolidacja nie byłaby dzisiaj dobrą odpowiedzią na problemy, które przed tą branżą stoją" - powiedział w piątek szef resortu aktywów państwowych podczas konferencji prasowej w należącej do JSW kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku.

Sasin przypomniał, że producentami węgla energetycznego są: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie, należąca do koncernu energetycznego Enea kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie oraz kopalnia Bobrek, należąca do katowickiego Węglokoksu.

"W ramach tworzenia planu (dla górnictwa - PAP) analizujemy tego typu rozwiązania (konsolidację - PAP). Natomiast na pewno jest dzisiaj za wcześnie, żebym odnosił się do szczegółów tego planu. Analizujemy różne modele i różne działania, które muszą być podjęte" - powiedział wicepremier.

Wykluczył objęcie konsolidacją także wyspecjalizowanej w węglu koksowym JSW i zdementował doniesienia prasowe o rzekomych pracach dotyczących utworzenia tzw. Polskiego Węgla, który miałby skupić wszystkie aktywa węglowe - energetyczne i koksowe.
"Mogę w tej chwili powiedzieć bardzo zdecydowanie, że nie planujemy jako MAP forsować tego typu rozwiązania - to jest rozwiązanie, które byłoby całkowicie niefunkcjonalne; nie da się wrzucić do jednego worka spółek węglowych, które zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla energetycznego, i takiej firmy jak JSW, która ma zupełnie inny profil działalności" - zapewnił szef resortu aktywów.

"Byłoby po prostu kompletnie niecelowe, żeby łączyć tak dwa różne zupełnie obszary działalności, które tylko w nazwie są bardzo do siebie zbliżone, bo i tu i tu jest węgiel - ale tak naprawdę to jest zupełnie co innego" - podkreślił Sasin.

Przygotowywany obecnie plan dla górnictwa, który ma być przedstawiony do końca czerwca, ma - jak mówił wicepremier - dać gwarancję, że rentowne górnictwo będzie mogło funkcjonować w warunkach rynkowych, a przy tym musi być społeczne akceptowalny.

"Chciałbym, żeby tan plan jako swój fundament miał założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy - chcielibyśmy takie rozwiązanie znaleźć" - zapewnił wicepremier Sasin.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE