ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: skala podwyżki ceny w wezwaniu na Energę zaskakuje, może oznaczać zgodę SP na gazowy blok w Ostrołęce
16.04.2020r. 09:16

Skala podwyżki ceny w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu na akcje Energi może być zaskakująca dla rynku - oceniają analitycy. Zdaniem Michała Kozaka z Trigon DM może to oznaczać zgodę Skarbu Państwa na zamianę budowanego bloku energetycznego w Ostrołęce na opalany gazem.
PKN Orlen w środę po sesji podniósł cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Energi do 8,35 zł z 7 zł oferowanych wcześniej.

"W otoczeniu przeceny pozostałych spółek energetycznych i trwającej pandemii, skala podwyżki powinna być zaskoczeniem dla większości rynku, choć zalecaliśmy w ostatnich strategiach miesięcznych przeważenie Energi w portfelu, licząc na pewną podwyżkę" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

Dodał, że wyższa cena oznaczałaby wzrost kosztu zakupu 100 proc. Energi o 560 mln zł, co stanowi 2,1 proc. obecnej kapitalizacji PKN Orlen. Cały wydatek na zakup Energi to ok. 3,46 mld zł, czyli 13 proc. kapitalizacji PKN.

Mnożnik transakcyjny EV/EBITDA na 2020 rok wynosi ok. 4,6-4,8x, przy DN/EBITDA rzędu 3,1-3,3x.

"Podwyżka może wynikać oczywiście z presji Skarbu Państwa, ale z drugiej strony może być efektem "przekonania" Skarbu Państwa przez PKN o braku chęci budowy Ostrołęki C węglowej, czy też np. dokapitalizowania PGG, co istotnie zwiększyłoby wartość Energi" - napisano w raporcie.

Michał Kozak ocenia, że krótkoterminowo rynek może zareagować negatywnie na informację w przypadku notowań Orlenu i oczywiście pozytywnie w przypadku Energi, jednak kierunek reakcji w średnim terminie nie jest już taki jednoznaczny.

"Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie scenariusz lepszego wykorzystania przejętych aktywów Energi przez PKN, inwestycji w źródła gazowe i OZE, co byłoby zbieżne z kierunkiem dywersyfikacji sektora oil&gas w Europie. Ostatnie decyzje dotyczące cięć w PGG i możliwa gruntowna restrukturyzacja sektora górniczego (wygaszenie nierentownych kopalni; czemu sprzyjałoby wcześniejsze przeprowadzenie wyborów w okresie pandemii/izolacji) mogłyby oznaczać w pewnym stopniu uzasadnienie decyzji PKN o takiej podwyżce" - napisał analityk Trigon DM.
"Kluczowe w kolejnych dniach powinny być wypowiedzi PKN o pomyśle na capexy w energetyce (CEO mówił o udziale w transformacji), oraz na inwestycje w Enerdze (zwłaszcza dotyczące wyboru paliwa w Ostrołęce - uważamy, że wybrany będzie wariant gazowy)" - dodał.

Analitycy DM BDM również liczyli na podwyżkę ceny w wezwaniu na akcje Energi.

"Liczyliśmy na podniesienie ceny w wezwaniu. Obecna propozycja (8,35 zł) jest 19,3 proc. wyższa niż cena zaoferowana 5 grudnia i zbliżona do wyceny z naszej ostatniej rekomendacji z 18.03.2019 +redukuj+ 8,4 zł. Zwracamy przy tym uwagę, że od momentu ogłoszenia wezwania kurs Energii ustabilizowany był wokół 7 zł/akcję przy spadkach pozostałych spółek o 45 proc. (PGE) - 33 proc. (Tauron)" - napisano w porannym raporcie DM BDM.

Na początku grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi. Jednym z warunków wezwania jest złożenie zapisów na sprzedaż akcji uprawniających do co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Zapisy rozpoczęły się 31 stycznia i mają potrwać do 22 kwietnia.

31 marca Komisja Europejska wydała bezwarunkową decyzję w przedmiocie zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Energą. W związku z decyzją Komisji Europejskiej spełnił się warunek prawny wezwania.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Piotr von Wrocek 16.04.2020r. 09:52
Żadnego dokapitalizowania PGG - to ukryta pomoc publiczna i co gorsza prywatna
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 16.04.2020r. 10:08
Jeden z niewielu dobrych przykładów patrzenia co będziemy robić po pandemii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zorientowany 16.04.2020r. 10:19
Aby zrozumieć problem nikłego zainteresowania zapisami na wezwanie, to trzeba podjąć próbę jego załatwienia. Schody... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-04-2020r. 19:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: inwestor 16.04.2020r. 13:09
cena zdecydowanie za niska. Nie wiem do jakiego % udziału w akcjonariacie Energii dąży docelowo Orlen, ale jeżeli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 16.04.2020r. 14:15
Rozczula mnie przyjęte jako pewnik założenie, że podwyższenie ceny docelowej wynika z analizy ekonomicznej, a nie z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE