ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister aktywów państwowych: Skarb Państwa nie powinien drenować spółek przez dywidendy, potrzebna dalsza konsolidacja
10.02.2020r. 05:08

Skarb Państwa nie powinien drenować spółek przez dywidendy, zyski muszą być przeznaczane na inwestycje - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jest on zwolennikiem dalszej konsolidacji, w tym w sektorze energetycznym. Nie wyklucza kolejnych zmian w zarządach firm.
"Nie wyobrażam sobie, by Skarb Państwa drenował spółki przez dywidendę, uniemożliwiając ich rozwój. Jeśli mają inwestować, muszą mieć na to pieniądze. Nie mogę zadeklarować, że żadnych dywidend nie będzie, bo nie we wszystkich spółkach nasz udział jest większościowy i nie my tam decydujemy, ale chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której pieniądze wypracowane przez spółki w dużej mierze będą kierowane na inwestycje" - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier jest zdania, że spółki Skarbu Państwa powinny przynosić zyski i inwestować - przejmując inne firmy albo powiększając własny potencjał.

"Mają temu służyć między innymi fuzje. Chciałbym, żeby było ich jak najwięcej, a w ich wyniku powstawały organizmy zdolne kumulować swoje budżety inwestycyjne, rozwijać się i konkurować z wielkimi podmiotami na rynku europejskim. Wiele krajów na naszym kontynencie ma swoje narodowe koncerny, które jednak działają globalnie. Polska praktycznie ich nie ma. Ani państwowych, ani prywatnych. Nasze firmy są duże, ale w wymiarze polskim, nie światowym" - powiedział.

Dodał, że działania konsolidacyjne są możliwe w energetyce, która w tej chwili jest najważniejszym obszarem dla ministerstwa aktywów państwowych.
"Energetyka stawia przed nami największe wyzwania, dodatkowo tutaj będą następowały fuzje. (...) Widzę jeszcze konieczność dalszych działań konsolidacyjnych. Teraz mamy cztery spółki energetyczne. Po co?" - powiedział Sasin.

Wicepremier zapowiada, że zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa są możliwe i nie muszą one następować wyłącznie przy okazji kończących się kadencji. W ostatnim czasie zmiany personalne w zarządach miały miejsce m.in. w PGNiG, Enerdze, Grupie Lotos i Banku Pekao.

"Nie ukrywam, że po kolei dokonujemy przeglądu sytuacji spółek pod kątem dobrego zarządzania. Dochodzę do pewnych wniosków, więc nie wykluczam, że nastąpią także zmiany, które nie będą wynikać z końca kadencji, ale krytycznej oceny działalności zarządów. W przypadku jednej lub dwóch dużych spółek takie decyzje mogą zapaść" - powiedział w "DGP" Jacek Sasin.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: RE : eee 17.02.2020r. 22:21
Co ty człowieku mówisz o Kodeksie Karnym ?!? Czy kupując jakiekolwiek akcje spółek giełdowych ktoś ma gdziekolwiek zapisane gwarancje zysków ?!? Mało tego, GPW rządzi się swoimi prawami. Są tzw, cykle koniunkturalne, bessy, hossy itd. Czasami na GPW pojawia się kapitał spekulacyjny. Grube, tłuste ryby. To one rozdają karty. Wchodzą na GPW i wychodzą z niej kiedy osiągają swoje cele. Giełda to nie jest mega pewna lokata kapitału. To nie jest też zabawka dla maluczkich. To prawdziwa gra ! W której można zyskać, ale też równie dobrze można stracić. I to w świetle obowiązującego prawa. Nie rozumiem więc co ty człowieczku chcesz powiedzieć ? I do kogo masz jakieś pretensje ? Najpewniej powinieneś je mieć do samego siebie. Może byłeś zbyt chytry ? Może czegoś nie przewidziałeś biedaku ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE