ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen na razie podtrzymuje harmonogram dot. połączenia z Lotosem do końca roku
05.07.2019r. 16:27

PKN Orlen w dalszym ciągu zakłada, że do przejęcia kontroli nad Grupą Lotos dojdzie do końca roku, choć Komisja Europejska oczekuje głębszych analiz i dalszych rozmów - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
"Z naszej strony robimy wszystko, by decyzja Komisji była pozytywna. Na razie nie wycofujemy się z planów, by do połączenia doszło do końca tego roku" - powiedział Obajtek dziennikarzom w kuluarach konwencji PiS "Myśląc Polska".

"Jesteśmy po pewnych ustaleniach. To może skrócić drugą fazę rozmów, ale Komisja stwierdziła, że sprawa wymaga dłuższych analiz. Dlatego wydłużyliśmy okres prenotyfikacyjny, żeby złożyć wniosek, który ma większe szanse powodzenia. Chcielibyśmy, by jeszcze w tej kadencji Komisji decyzja była podjęta. Cały czas rozmawiamy, przedstawiamy nasze analizy, opracowania. Przedstawiliśmy też Komisji swoje warunki, na jakich chcemy przeprowadzić połączenie. Robimy wszystko, by faza druga nie trwała 7 miesięcy, tylko zdecydowanie krócej" - dodał prezes.

Obajtek poinformował, że rozmowy prowadzone są nie tylko z KE, ale również z konkurencją.

PKN Orlen złożył w środę, 3 lipca, wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos. Wniosek zainicjował formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Prezes Obajtek mówił niedawno na spotkaniu z działaczami NSZZ Solidarność, że oczekuje decyzji ze strony Komisja Europejskiej w ciągu 5-6 miesięcy.
W rozmowie z PAP Biznes Obajtek mówił wtedy, że ewentualna negatywna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem nie zatrzyma współpracy obydwu firm. Dodał, że w takim scenariuszu Orlen prawdopodobnie po pewnym czasie ponownie złoży wniosek koncentracyjny do Komisji.

Prezes Obajtek mówił też ostatnio, że płocki koncern prowadzi stałe rozmowy z Komisją Europejską i chce udowodnić, że fuzja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji na polskim rynku detalicznym. Zaznaczył, że nie wie, jakie będą ostatecznie zalecenia Komisji Europejskiej, ale jest przygotowany na różne warianty i scenariusze.

Zamiar przejęcia kontroli nad Grupą Lotos płocki koncern ogłosił pod koniec lutego 2018 roku. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały wtedy list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

W ramach prowadzonego procesu prenotyfikacji PKN Orlen przesłał w połowie sierpnia 2018 roku do Komisji Europejskiej komplet analiz dotyczących koncentracji z Grupą Lotos. Z kolei roboczy dokument w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem Orlen złożył w Komisji w listopadzie zeszłego roku. Dokument był podstawą do wypracowania wspólnie z Komisją Europejską ostatecznych warunków na jakich dojdzie do przejęcia Lotosu.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: WD 08.07.2019r. 13:28
Komisja Europejska powinna przypomnieć sobie, w jakich układach organizacyjnych i kapitałowych funkcjonują w Europie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE