ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Grupa Górnicza zamierza przejąć spółki Inter-Balt i PGE Paliwa
22.05.2019r. 11:55

Polska Grupa Górnicza zamierza przejąć spółki PGE Paliwa w Krakowie oraz Inter-Balt w Gdańsku - podała w środę Grupa. Akwizycja ma służyć utworzeniu jednolitego systemu sprzedaży i dystrybucji paliw na krajowym rynku, w miejsce trzech różnych istniejących obecnie struktur.
Informację o planach PGG w tym zakresie przekazali podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach prezes spółki Tomasz Rogala i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wiceminister ocenił, że planowana transakcja będzie elementem porządkowania systemu logistyki i krajowej sprzedaży węgla. "Chcemy wziąć udział w integracji rynku paliw" - zadeklarował prezes Rogala.

Spółka PGE Paliwa, z kapitałem zakładowym 415 tys. zł, zajmująca się sprzedażą i logistyką dostaw węgla oraz biomasy na polski rynek energii, należy obecnie do firmy PGE Energia Ciepła, zaś właścicielem firmy Inter-Balt jest katowicki Węglokoks.

Inter-Balt, którego kapitał zakładowy to blisko 3 mln zł, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze spedycyjnej w portach w Gdańsku, Gdyni i portach Szczecin-Świnoujście, a także w spedycji kolejowej i samochodowej ładunków masowych i drobnicowych, wyrobów stalowych i kontenerów. PGG chciałaby przejąć 100 proc. udziałów w obu spółkach. Szczegóły przyszłej transakcji nie są na razie znane.

Przedstawiciele PGG oceniają, iż włączenie obu spółek do grupy PGG spowoduje zmniejszenie kosztów obsługi i dystrybucji paliw, co w perspektywie oznacza niższe ceny dla odbiorców końcowych. Innym efektem przejęcia firm przez Grupę ma być zwiększenie podaży tzw. paliw ekologicznych, przy zagwarantowaniu optymalnej jakości i logistyki dostaw paliw.
"Polska Grupa Górnicza będzie mogła efektywniej wykorzystać istniejący potencjał oraz zabezpieczyć dostawy dla rynku krajowego. Ważnym efektem planowanej transakcji będą także działania edukacyjne w obszarze ochrony powietrza oraz metod prawidłowego spalania węgla w gospodarstwach domowych" - podała PGG w środowym komunikacie.

Z kopalń Polskiej Grupy Górniczej pochodzi 60 proc. krajowej podaży tzw. paliw ekologicznych, m.in. popularnego ekogroszku. Swój udział w rynku indywidualnych odbiorców węgla Grupa szacuje na ok. 53,2 proc.

Rocznie PGG produkuje ok. 30 mln ton węgla kamiennego - to prawie 47 proc. krajowej produkcji tego surowca i blisko 55 proc. w segmencie węgla energetycznego. Grupa zatrudnia obecnie 41,9 tys. osób.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE