ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Proces o wykup udziałów MPEC Białystok - pozwana spółka chce wyłączenia sędziów
18.12.2018r. 15:40

Wniosek o wyłączenie z orzekania w tej sprawie wszystkich sędziów Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, również spoza wydziału cywilnego, złożył pełnomocnik strony pozwanej w procesie o tzw. resztówkę ze sprzedaży komunalnej firmy ciepłowniczej MPEC.
To proces cywilny z powództwa gminy Białystok przeciwko spółce Enea Wytwarzanie. W sierpniu sąd I instancji nieprawomocnie orzekł, iż ma ona samorządowi zapłacić blisko 29,5 mln zł z odsetkami.

W 2014 roku Enea Wytwarzanie objęła 85 proc. udziałów MPEC Białystok, płacąc za nie ok. 260 mln zł. Władze miasta stoją na stanowisku, iż z umowy sprzedaży komunalnej spółki wynikał też obowiązek nabywcy dotyczący wykupu tzw. resztówki, czyli - według definicji przyjętej przez samorząd - udziałów pozostałych w dyspozycji gminy, których nie objęli pracownicy MPEC.

By zaspokoić prawa załogi, miasto pozostawiło 15 proc. udziałów, ostatecznie jednak do dyspozycji pracowników było ich znacznie mniej. Pozostałe gmina uznała za resztówkę i stała na stanowisku, że Enea Wytwarzanie jest zobowiązana je wykupić.

Według Enei definicja tej resztówki jest jednak inna i nie jest nią cała pula udziałów, o których mówiła gmina, a jedynie te, które były w ofercie dla pracowników, ale z różnych powodów (przeważnie osobistych) nie zostały przez nich objęte.

Dlatego strona pozwana chciała oddalenia powództwa miasta o zapłatę za wszystkie udziały, które mu pozostały. Twierdziła, że jej oferta dotyczyła nie tej całej puli, liczącej 126 tys. udziałów, a jedynie 4,2 tys. udziałów.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał jednak powództwo gminy w całości i zasądził na jej rzecz blisko 29,5 mln zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, liczonymi od 25 stycznia 2017 roku do dnia zapłaty. W uzasadnieniu wyjaśniał, że zrobił wykładnię pojęcia resztówki z pisemnej umowy stron, zwracał też uwagę na zamiar stron i na cel umowy, tzn. że samorząd chciał sprzedać wszystkie udziały MPEC, co miasto Białystok akcentowało nie tylko w uchwale radnych stanowiącej podstawę działań prezydenta, ale i przez całe negocjacje z inwestorem.
Wyrok zaskarżyła pozwana spółka. W najbliższy piątek Sąd Apelacyjny w Białymstoku miał rozpoznać jej apelację.

Sprawa została jednak zdjęta z wokandy - we wtorek sąd podjął stosowną decyzję w tej sprawie. Jak ustaliła PAP, od pełnomocnika procesowego Enei Wytwarzanie wpłynął bowiem wniosek o wyłączenie z orzekania w tej sprawie sędziów białostockiego sądu apelacyjnego; nie tylko z cywilnego, ale również z pozostałych wydziałów tego sądu. To w sumie ponad 30 sędziów.

W piśmie do sądu pełnomocnik powołał się na "uzasadnione obawy o niemożliwość zachowania zasady bezstronności i niezawisłości, jak i odbiór orzekania w sprawie miasta Białystok przez sąd białostocki". Uzasadniając swój wniosek powołał się on np. na taki argument, iż roszczenie w przedmiotowej sprawie stanowi ok. 2 proc. budżetu Białegostoku na 2018 rok i jest jego "istotnym składnikiem", a sędziowie wykonujący swój zawód na terenie miasta mają "interes faktyczny", aby budżet gminy, gdzie zamieszkują, orzekają i mają "swoje centrum interesów życiowych oraz gospodarczych" został zasilony kwotą 30 mln zł.Według pełnomocnika Enei Wytwarzanie, przebieg procesu w I instancji pokazał też "istotnie przychylniejsze" traktowanie gminy Białystok.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Janusz Sulima, teraz wszyscy sędziowie tego sądu muszą złożyć oświadczenia o tym, czy w ich przypadku zachodzą okoliczności wpływające na bezstronność.

Wniosek o ich wyłączenie będzie rozpatrywał Sąd Najwyższy. Jeśli by go uwzględnił w taki sposób, iż w białostockim sądzie nie byłoby sędziów, którzy mogliby zasiąść w składzie odwoławczym do rozpoznania apelacji, SN będzie musiał wskazać inny sąd apelacyjny w kraju.

Biuro prasowe Enea Wytwarzania nie chce na razie komentować sprawy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE