ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NWZ Polenergii zdecydowało o zmianach w statucie spółki
13.07.2018r. 13:33 13.07.2018r. 11:19

Piątkowe NWZ Polenergii zdecydowało o zmianach w statucie spółki, m.in. wzmacniającymi pozycję jej głównego akcjonariusza oraz zmianach w radzie nadzorczej.
Uchwała dotycząca zmiany statutu przewiduje m.in., że akcjonariusz posiadający, nieprzerwanie od więcej niż dwóch lat, akcje reprezentujące co najmniej 33 proc. kapitału zakładowego spółki, uprawniony będzie do powoływania i odwoływania dwóch członków rady nadzorczej, w tym jej przewodniczącego. W przypadku, gdy więcej niż jeden akcjonariusz spełnia ten warunek, przewodniczącego rady powoływać miałby akcjonariusz posiadający pakiet co najmniej 33 proc. akcji spółki przez dłuższy okres czasu. Obecnie jedynym takim akcjonariuszem jest Dominika Kulczyk. Zmiany przewidują też m.in. wzmocnienie roli prezesa w głosowaniu nad uchwałami zarządu. Uchwały zarządu zapadać mają bezwzględną większością głosów, przy udziale w głosowaniu co najmniej połowy członków zarządu, przy czym w razie równości głosów, o wyniku głosowania rozstrzyga głos prezesa.

Na NWZ Polenergii reprezentowanych było 8 akcjonariuszy, posiadających łącznie 39.778.965 akcji i głosów, stanowiących 87,53 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZ.

Na walnym reprezentowani byli: główny akcjonariusz Mansa Investments należący do Dominiki Kulczyk (50,2 proc. ogólnej liczby akcji), Capedia Holding kontrolowany przez chiński fundusz CEE Equity Partners (16 proc.), Aviva OFE Aviva BZ WBK (7,8 proc. akcji), Generali OFE (6,5 proc. akcji), Nationale-Nederlanden OFE (5,5 proc. akcji), Rząd Norwegii oraz fundusze Invesco i Occo.

Za zmianami w statucie oddano 30.077.879 głosów, a przeciw 9.701.086 głosów. Uchwała została podjęta większością 75,6 proc. głosów obecnych na WZ. Do podjęcia uchwały potrzebna była większość 75 proc. głosów. Zaprotokołowano sprzeciw NN OFE.

"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że uchwała przeszła głosami Mansa Investments i Capedia Holding (16 proc.). Przeciw byli mniejsi akcjonariusze, czyli Generali OFE, Nationale-Nederlanden OFE (zgłosił sprzeciw do protokołu) i Aviva OFE. Przeciw był też rząd Norwegii.
Według przedstawicieli instytucji finansowych umacnianie Dominiki Kulczyk w Polenergii zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nowego inwestora w firmie, na czym zależy mniejszościowym akcjonariuszom zainteresowanym zarabianiem na posiadanych akcjach spółki - czytamy w "Pulsie Biznesu".


NWZ odstąpiło od głosowania w sprawie ustalenia liczby członków rady nadzorczej.

Akcjonariusze zdecydowali także o zmianach w radzie nadzorczej.

Do rady nadzorczej powołani zostali: Dominika Kulczyk, Marta Schmude-Olczak związana z Kulczyk Foundation, Hans Schweickardt, dotychczasowy doradca zarządu Polenergii, Kajetan d'Obyrn, menedżer i naukowiec z AGH i Michał Kawa, prawnik.

W ubiegłym tygodniu rezygnacje z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, ze skutkiem na 12 lipca, złożyli Tomasz Mikołajczak, Łukasz Rędziniak, Dominik Libicki, Mariusz Nowak i Dawid Jakubowicz. Większościowym akcjonariuszem Polenergii jest Mansa Investments, która posiada 50,2 proc. jej akcji. Do niedawna Mansa kontrolowana była przez Kulczyk Investments. W lipcu przejęła ją Dominika Kulczyk. 15,99 proc. akcji Polenergii jest w posiadaniu Capedia Holding, kontrolowanej przez chiński fundusz China-CEE Fund. Wśród akcjonariuszy Polenergii z udziałem powyżej 5 proc. są jeszcze trzy fundusze. Nationale-Nederlanden OFE ma akcje, stanowiące 5,5 proc. kapitału Polenergii, Generali OFE ma 6,56 proc. kapitału, a Aviva OFE na NWZ miał 3.732.000 akcji (8,2 proc. kapitału). W piątek ruszyły zapisy w wezwaniu na akcje Polenergii, ogłoszonym przez PGE, po cenie 16,29 zł za papier. Potrwają do 20 września.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE