ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Puls Biznesu": Orlen chce więcej wycisnąć z Unipetrolu
25.05.2018r. 01:31

Specjalny zespół w czeskim Unipetrolu ma opracować plan ściślejszej współpracy z grupą Orlen - pisze piątkowy "Puls Biznesu" w zapowiedzi do wywiadu z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem.
Szef Orlenu w rozmowie z "PB" został zapytany, co się zmieni, gdy Orlen będzie kontrolował 100 proc. akcji Unipetrolu. "Jako jedyny właściciel będziemy mieć zdecydowanie większy wpływ na synergie wynikające ze współpracy Unipetrolu z grupą PKN Orlen i tym samym liczyć na lepszy zwrot z kapitału" - wyjaśnił.

Obajtek dodał, że do tej pory Orlen ponosił nakłady inwestycyjne i dawał know-how, a korzystali z tego wszyscy akcjonariusze, w tym mniejszościowi. W jego ocenie "to mało komfortowa sytuacja". "Realizujemy największy w historii Czech program inwestycyjny w obszarze petrochemii. Jako właściciel chcemy z niego czerpać adekwatne korzyści" - podkreślił.

Dopytywany, jakie synergie pojawią się między Unipetrolem i grupą Orlen, Obajtek wspomniał o spółkach kolejowych, które funkcjonują w ramach Unipetrolu i PKN Orlen. "Planujemy opracować dla nich jeden program inwestycyjny, obejmujący np. wspólne zakupy wagonów" - powiedział.

Dodał, że myśli również o podziale produkcji między rafinerie, które "mogłyby się bardziej wyspecjalizować". Zaznaczył, że Orlen będzie szukał synergii także w zakupach inwestycyjnych, utrzymaniu ruchu i logistyce.
Obajtek poinformował, że powołany został specjalny zespół, który będzie odpowiedzialny za realizację synergii. "Wyniki jego prac poznamy w najbliższych miesiącach" - zapewnił.

Szef Orlenu został zapytany, czy analizy dotyczą też możliwego przyłączenia Lotosu. "Do procesów akwizycyjnych podchodzimy całościowo. Dodatkowa rafineria w ramach grupy Orlen umożliwiłaby optymalizację procesów produkcyjnych i pełniejsze wykorzystanie synergii" - podkreślił.

Pytany, na jakim etapie znajdują się prace nad zakupem Lotosu, Obajtek odparł, że obecnie trwa badanie prawno-finansowe. "Równolegle pracujemy nad złożeniem wniosku do Komisji Europejskiej. Bierzemy pod uwagę to, że przekaże ona sprawę do rozpatrzenia przez UOKiK" - dodał.

W jego ocenie przed najbliższą, zaplanowaną na lipiec, konferencją wynikową Orlen będzie "zaawansowany w rozmowach" z Komisją. "Mimo wielu spekulacji model zakupu pozostaje niezmieniony. To Orlen ma kupić Lotos, nad tym pracujemy" - zadeklarował szef Orlenu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE