ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": Lotosem z Orlenem pozostaną małą grupą
16.04.2018r. 05:50

Na temat pozycji na europejskim rynku paliwowym podmiotu, który powstanie z połączenia Lotosu i Orlenu pisze "Rzeczpospolita". Jak zwraca uwagę dziennik, na tle całej Europy pozycja ta nie ulegnie istotnej zmianie.
Jak zwraca uwagę dziennik, biorąc pod uwagę wielkość aktywów, która w przypadku Orlenu sięga według 14,9 mld USD (według rankingu S&P Global Platts bazującego na danych z czerwca ubiegłego roku), polski koncern jest daleko z tyłu za europejskimi potęgami na rynku paliwowym. Aktywa Dutch Shell wyceniono na 411 mld USD, BP na 263 mld USD, Totala na 231 mld USD, a Eni -140 mld USD.

Jednoczenie "Rz" przyznaje, że połączenie z Orlenu z Lotosem przyniesie widoczną poprawę pozycji porównaniu z firmami z Europy Środkowo- Wschodniej, bo wartość aktywów węgierskiego MOL-a wynosi 15 mld USD, a austriackiego OMV 36 mld USD.

Dziennik zwraca też uwagę, ze połączone Lotos i Orlen będą znacznie lepsze od konkurentów z regionie jeśli chodzi przerób ropy. Łączne moce produkcyjne obu grup sięgają 936 tys. baryłek, podczas gdy MOL może przerobić ponad połowę surowca mniej, a OMV jeszcze mniej.
Jak odnotowuje gazeta, połączenie polskich grup paliwowych niewiele zmieni jeśli chodzi o ich pozycje na rynku detalicznym. Firma powstała w wyniku połączenia będzie dysponowała około 3,3 tys. stacji paliw, których w Europie działa prawie 116 tys.

"Rz" zwraca też uwagę, że w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu pozycja połączonych Lotosu i Orlenu będzie słabsza nawet od krajowego PGNiG, a regionalni konkurenci MOL i OMV mają ten segment działalności zdecydowanie lepiej rozwinięty.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE