ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorski Sejmik apeluje o niekonsolidowanie rynku paliw płynnych
21.03.2018r. 15:07

Sejmik woj. pomorskiego apeluje o wstrzymanie prac zmierzających do konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce. Przejęcie kontroli nad Lotosem przez Orlen będzie miało poważne negatywne znaczenie dla gospodarki Pomorza - argumentuje PO. Zdaniem PiS to polityczna hucpa i histeria.
PKN Orlen w komunikacie pod koniec lutego poinformował, że spółka i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

Sejmik województwa pomorskiego w stanowisku przyjętym podczas środowej sesji podkreślił, że "widzi liczne zagrożenia dla rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego i mieszkańców Pomorza, jak również dla wszystkich mieszkańców Polski, związane z ewentualnym połączeniem Grupy Lotos i Grupy Orlen". Stanowisko ma być przekazane premierowi i ministrom właściwym do spraw energii i rozwoju gospodarki oraz pomorskim parlamentarzystom. Za jego przyjęciem głosowało 21 radnych PO i PSL, przeciw dziewięciu radnych PiS.

"Klub PiS uważa, że takie stanowisko jest przedwczesne a ew. połączenie spółek nie będzie niosło złych skutków dla pomorskiego" - powiedział dziennikarzom radny PiS, Jarosław Bierecki. Zaznaczył, że "może się okazać, że konsolidacja wpłynie pozytywnie na rozwój miejsc pracy i dochodów województwa". "Stanowisko jest histeryczne a nie merytoryczne, to jest hucpa polityczna" - mówili radni PiS.

Podobne stanowisko radni sejmiku pomorskiego przyjęli też w październiku 2017 roku. Wówczas radni PiS poparli projekt apelu PO o niełączenie Lotosu i Orlenu. Bierecki pytany o powód zmiany stanowiska radnych powiedział, że "jeżeli następuje kapitałowe przejęcie to siedziba Lotosu pozostaje w Gdańsku". "To dla nas nic nie zmienia a daje większe możliwości firmie" - ocenił.

Przewodniczący klubu PO (przygotował projekt stanowiska) Jacek Bendykowski uważa, że w konsolidacji sektora paliwowego "mamy do czynienia z działaniem czysto politycznym". "Niezależnie od tego, jaki byłby scenariusz konsolidacji, czy fuzji pełnej obu spółek czy ten, który znamy dzisiaj, który wydaje nam się patologiczny i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego nawet dla tych spółek, to odbyłoby się to ze szkodą nie tylko dla Lotosu i Pomorza, ale też dla całego kraju" - tłumaczył. Ocenił, że "to uderzy we wszystkich klientów obu firm, które przestaną ze sobą konkurować".
"Kwestionujecie wszystkie działania rządu a my wierzymy, że są to działania przemyślane i jeżeli dojdzie do połączenia, to nie odbije się to niekorzystnie na segmencie a w dłuższej perspektywie przyniesie wymierną korzyść, tak jak wszystkie działania rządu" - argumentowała radna PiS, Danuta Sikora. Marszałek województwa Mieczysław Struk w swoim wystąpieniu zaznaczył, że radni popierający konsolidację spółek nie bronią interesów Pomorza. "Będziemy wymieniać nazwiska parlamentarzystów, radnych, którzy byli za połączeniem Lotosu i Orlenu (...) my i następne pokolenia będziemy o tym pamiętać" - mówił.

Jako zagrożenia radni wymienili m.in. uszczuplenie budżetu województwa. W 2017 r. do budżetu z tytułu CIT wpłynęło 39 mln zł, co stanowiło ok. 9 proc. dochodów własnych Pomorskiego. Radni obawiają się też zmniejszenia liczby miejsc pracy na Pomorzu. Rok temu Lotos zatrudniał w regionie ponad 1,3 tys. osób.

Radni uważają, że przeniesienie siedziby Lotosu "odbije się negatywnie na powiązaniach gospodarczych z setkami regionalnych firm kooperujących ze spółką". Oceniają, że wpłynie to też na obniżenie jakości życia społecznego i kulturalnego w regionie. "Grupa LOTOS jest sponsorem wielu wydarzeń sportowych, kulturalnych, ekologicznych i społecznych, a także wspiera działalność instytucji kultury i sztuki w województwie pomorskim" - tłumaczą. W 2016 roku zrealizowane zostały 23 projekty sponsoringu kultury i sztuki, m.in. Festiwal Szekspirowski, Festiwal Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry", i Festiwal Actus Humanus 2016.

Wcześniej do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o "wycofanie się z pomysłu nieprzemyślanego i złego w skutkach przejęcia" Grupy Lotos przez PKN Orlen wystąpili prezydent Gdańska i marszałek województwa. Także radni Gdańska w specjalnej uchwale wyrazili "zdecydowany sprzeciw" wobec planów dot. przejęcia Lotosu przez Orlen.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: WD 22.03.2018r. 09:37
Jeszcze jedni ..., a gdzie sensowne argumenty ....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE