ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia znalazła partnera do projektów budowy morskich farm wiatrowych
05.03.2018r. 20:22 05.03.2018r. 19:19

Polenergia zawarła ze Statoil Holding Netherlands wstępną warunkową umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w dwóch spółkach zależnych, które prowadzą projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Cena bazowa transakcji wynosi 94,3 mln zł, ale płatność wzrośnie jeszcze o 5 mln euro - poinformowała Polenergia w komunikacie.
Umowa ze Statoil dotyczy spółek: Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III (SPV). Zawarcie ostatecznej umowy jest uzależnione od spełnienia warunków zawieszających obejmujących uzyskanie przez każdą ze stron bezwarunkowej zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na realizację transakcji oraz uzyskanie przez Polenergię i SPV prawomocnej rejestracji uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki każdej z SPV, które zostały powzięte przed zawarciem umowy przedwstępnej.

Spełnienie obu warunków zawieszających powinno nastąpić przed 31 października 2018 roku i w przypadku braku uzyskania zgody Prezesa UOKiK i dokonania rejestracji dla obu SPV w tym terminie umowa przedwstępna ulegnie rozwiązaniu.

Łączna bazowa cena sprzedaży udziałów w SPV to 94,3 mln zł powiększona o 5 mln euro płatne w ratach do 30 września 2019 r. Strony ustaliły także dodatkowe płatności warunkowe, uzależnione od realizacji określonych etapów lub parametrów projektu.

Polenergia dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi oraz podpisaną umową przyłączeniową, które pozwalają prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim mają być zlokalizowane na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.
W komunikacie prasowym Polenergii poinformowano, że energia elektryczna z morskiej farmy wiatrowej Polenergia Bałtyk III może popłynąć do polskiego wybrzeża w 2022 roku, a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 roku. Okres eksploatacji obu morskich farm wiatrowych przewidziany jest na 25 lat. Z zapowiedzi spółki wynika, że planowana obecnie moc pojedynczego wiatraka wyniesie nawet 10 MW.

W ramach transakcji Polenergia i Statoil Holding Netherlands planują także zawarcie innych umów dotyczących określenia praw i obowiązków stron jako wspólników SPV oraz zasad realizacji projektu.

Dodatkowo planowane jest zawarcie pomiędzy SPV oraz wskazanym podmiotem z grupy kapitałowej Statoil (który będzie świadczył określone usługi na rzecz SPV jako manager projektu) szeregu umów dotyczących rozwoju oraz realizacji projektu przez każdą z SPV. Strony ustaliły, że Polenergia (lub wskazane podmioty z grupy kapitałowej Polenergia) będzie działała na rzecz SPV w porozumieniu z managerem projektu w zakresie realizacji określonego zakresu usług na potrzeby projektu.

W ramach porozumienia wspólników Polenergia udzieli Statoil Holding Netherlands opcji na zakup 50 proc. udziałów w kolejnej spółce zależnej, Polenergia Bałtyk I.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Heniek 05.03.2018r. 22:34
Będzie to idealne dopełnienie do Elektrownii Północ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE