ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen liczy, że w wezwaniu uzyska co najmniej 90 proc. akcji Unipetrolu
13.12.2017r. 11:38

PKN Orlen ocenia, że zaproponowana przez płocki koncern cena za akcje Unipetrolu jest "dobrym kompromisem", który stwarza szansę, że w wezwaniu obejmie minimum 90 proc. akcji czeskiej spółki - poinformował wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski podczas telekonferencji z analitykami.
"Zaproponowana przez nas cena jest godziwa i powinna być akceptowalna dla akcjonariuszy mniejszościowych Unipetrolu i dla samego PKN Orlen. W moim przekonaniu mamy szanse osiągnąć 90 proc. akcji w pierwszej rundzie" - powiedział Kochalski.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy PKN Orlen miał wcześniej jakieś sygnały ze strony akcjonariuszy mniejszościowych, jaka cena za akcje Unipetrolu byłaby dla nich akceptowalna.

Dyrektor strategii PKN Orlen Piotr Kearney dodał, że cena za Unipetrol jest oparta na wycenie czeskiej spółki i nie uwzględnia możliwych efektów synergii dla płockiego koncernu.

PKN Orlen, który posiada obecnie 62,9 proc. akcji Unipetrolu, ogłosił w środę wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji tej spółki, oferując 380 CZK za akcję. Docelowo PKN Orlen zamierza wycofać spółkę z praskiej giełdy.

Orlen podał, że oferta jest ogłaszana pod warunkiem, którym jest osiągnięcie w wezwaniu progu co najmniej 90 proc. akcji w kapitale zakładowym Unipetrol. Spółka podała jednak, że jest uprawniona do odstąpienia od tego warunku.
Na zamknięciu wtorkowej sesji kurs akcji Unipetrolu na giełdzie w Pradze wynosił 364,90 CZK. W środę akcje tej spółki zyskują ponad 3 proc.

W opinii analityków Komercni Banka, którą cytował Bloomberg, oferowana przez PKN Orlen cena 380 CZK za akcję Unipetrolu jest bardzo niska i nie jest prawdopodobne, że akcjonariusze mniejszościowi odpowiedzą na wezwanie.

Okres przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje Unipetrolu potrwa od 28 grudnia do 30 stycznia, a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r.

Dojście PKN Orlen do poziomu 90 proc. akcji Unipetrolu będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100 proc. 4,2 mld zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE