ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorski Sejmik apeluje o wstrzymanie prac nad połączeniem Lotosu z Orlenem
30.10.2017r. 19:53

Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje do rządu o wstrzymanie wszelkich prac zmierzających do połączenia spółek należących do Grup Kapitałowych: Lotos i Orlen. Apel poparło 29 radnych PO, PiS i PSL uczestniczących w sesji.
Radni w uchwale przyjętej podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wyrazili "zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się informacjami w sprawie planów połączenia spółek należących do Grupy Kapitałowej Lotos oraz Grupy Kapitałowej Orlen".

Przyjęta uchwała ma zostać przekazana Prezesowi Rady Ministrów, Zarządowi Województwa, ministrom odpowiedzialnym za sprawy energii i rozwoju gospodarczego, a także parlamentarzystom z województwa pomorskiego.

Sprawa połączenia Lotosu i Orlenu została wywołana, jak podały media, przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Kazimierza Smolińskiego, który w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z Pracodawcami Pomorza miał powiedzieć, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieuniknione. Pytany o to wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował PAP Biznes, że Ministerstwo Energii nie prowadzi prac dotyczących ewentualnego połączenia Lotosu z PKN Orlen. "Myślę, że gdy będziemy mieć wypracowaną kwestię miksu energetycznego, będziemy mogli się zająć porządkowaniem różnych spraw" - dodał.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Sejmiku woj. Pomorskiego, Jacek Bendykowski prezentując treść uchwały zaznaczył, że "rządowy dwugłos w sprawie Lotosu budzi niepokój". "Z pomorskiego punktu widzenia ten paliwowy koncern to gospodarczy fundament" - podkreślił. Bendykowski przyznał, że radni oczekują od rządu przedstawienia wyjaśnień odnośnie przyszłości Lotosu.

"Grupa Lotos ma bardzo duże znaczenie dla całej gospodarki województwa pomorskiego. Pozbawienie jej niezależności może doprowadzić do marginalizacji gospodarczej Pomorza" - argumentują pomorscy radni.
W swojej uchwale radni zwracają uwagę, że należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (podatek CIT), trafiające do budżetu województwa pomorskiego w związku z działalnością przedsiębiorstw z Grupy Lotos wyniosły: w roku 2015 - 6,7 mln zł, w roku 2016 - 8,1 mln zł a w trzech kwartałach roku 2017 - 16,8 mln zł.

"Konsolidacja Grupy Lotos i Grupy Orlen może doprowadzić w konsekwencji do powstania monopolu w sektorze paliw płynnych w kraju, co może wpłynąć niekorzystnie na ceny produktów pochodnych od ropy naftowej, a także może okazać się niezgodne z polityką Unii Europejskiej w zakresie konkurencji" - tłumaczą radni w swojej uchwale.

Bendykowski zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że "to jest chyba pierwszy taki przypadek, kiedy projekt uchwały przygotowany przez kluby PO i PSL uzyskał poparcie radnych PiS".

W ubiegłym tygodniu podobny apel przyjęli radni Gdańska. Za jego przyjęciem głosowali tylko radni PO.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: WD 31.10.2017r. 08:20
Nic się nie zmienia w zaściankowym .... Temat dyskutowany od dwudziestu lat i ta sama śpiewka .... W tej branży... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 31.10.2017r. 12:25
Oczywiście chodzi o kasę gdzie właściwość podatkowa zależy od adresu siedziby firmy..... Jakby Lotos miał wchłonąć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE