ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: przejęcie aktywów EDF przez PGE - przed końcem listopada
02.10.2017r. 15:14

Finalizacja procesu przejmowania aktywów EDF przez Polską Grupę Energetyczną powinna nastąpić przed końcem listopada - ocenił w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem byłoby "zdumiewające", gdyby UOKiK nakazał wyłączenie z transakcji Elektrowni Rybnik.
W połowie września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zgłosił zastrzeżenia do przejęcia aktywów EDF przez PGE. UOKiK uważa, że mogłoby to stanowić zagrożenie dla konkurencji, a wzrost pozycji PGE mógłby m.in. spowodować spadek obrotów energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Według informacji prasowych rozwiązaniem mógłby być wzrost wolumenu energii sprzedanej przez PGE na giełdzie, lub wyłączenie z transakcji Elektrowni Rybnik.

Wiceminister Tobiszowski, pytany w poniedziałek o tę kwestię podczas briefingu prasowego w Katowicach, ocenił, że warunek wyłączenia rybnickiej elektrowni z transakcji byłby - jak powiedział - "zdumiewający". Jego zdaniem jest zastanawiające, że choć transakcja zakupu polskich aktywów EDF przez PGE jest omawiana od wielu miesięcy, dopiero w ostatnim czasie pojawiły się w tej sprawie uwagi i zastrzeżenia.

"Ufam, że do końca listopada ten proces zostanie dopięty i Polska Grupa Energetyczna dopnie formalnie wszystkie kwestie dotyczące tego procesu, w tym nabycia m.in. Rybnika" - powiedział Tobiszowski, powołując się - odnośnie listopadowego terminu domknięcia transakcji - na sygnały, jakie otrzymał z PGE.

"Mam nadzieję, że ten proces - tak jak zaplanowaliśmy - będzie dopięty do finału. Osobiście myślałem, że będzie to może wrzesień czy październik; teraz mamy sygnały, że może koniec listopada - niech będzie i koniec grudnia; nam to wystarczy, bo to przyszły rok będzie czasem, kiedy musimy zbudować plan inwestycji, tak dla polskiego ciepłownictwa, jak i dla Elektrowni Rybnik" - podkreślił Tobiszowski.

Zapowiedział, że po sfinalizowaniu transakcji przejęcia aktywów EDF przez PGE stworzony będzie bilans, którego efektem powinny być decyzje dotyczące przyszłości zarówno Elektrowni Rybnik, jak i aktywów ciepłowniczych.
"Poprzez popularnie zwany +projekt EDF-u+ nabywamy dość duży pakiet firm ciepłowniczych. To nam pozwoli kształtować na tym rynku strategię inwestycyjną i da możliwość uporządkowania kwestii sprzedażowej węgla w tych podmiotach. Przyszły rok będzie czasem rozstrzygania, w jakiej strukturze te podmioty będą funkcjonować. Ale najpierw musimy poczekać do końca listopada (na sfinalizowanie transakcji - PAP)" - mówił Tobiszowski.

Transakcja przejęcia aktywów przez PGE obejmuje nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Toruniu oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, a także nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, będącej właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Po zakończeniu transakcji PGE stanie się największym dostawcą ciepła w polskich aglomeracjach. Moce cieplne w posiadaniu Grupy PGE wzrosną o ponad 100 proc., z 3,55 GWt do 7,57 GWt. Zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. do 15,95 GWe.

Warunkowa umowa zakupu polskich aktywów EDF przez PGE opiewa na 4,51 mld zł. PGE - jak wcześniej informowano - planuje zamknięcie transakcji nie później niż 2 stycznia 2018 r. Do płatności dojdzie w momencie zamknięcia transakcji. Warunkiem jej zamknięcia jest uzyskanie przez strony szeregu zgód, m.in. ze strony urzędu antymonopolowego. Swoją zgodę wyraziło ostatnio Ministerstwo Energii.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Nostalgiczny 03.10.2017r. 14:09
Czekamy jeszcze na powrót Zjednoczenia, Okręgów oraz cen z ministerstwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE