ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UOKiK: Przejęcie aktywów EDF przez PGE może zagrażać konkurencji i ograniczyć sprzedaż na TGE
15.09.2017r. 10:44 15.09.2017r. 10:10

UOKiK wystosował zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez PGE kontroli nad EDF Polska i ocenia, że transakcja może stanowić zagrożenie dla konkurencji, a jednym z jej negatywnych skutków może być zmniejszenie sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii - podał UOKiK w piątkowym komunikacie.
Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r. W lipcu urząd zdecydował o przejściu postępowania do drugiej fazy. W ocenie Urzędu niezbędne było przeprowadzenie badania rynku, które ojęło ono największych przedsiębiorców działających w sektorze elektroenergetycznym. UOKiK poprosił również o opinię Urząd Regulacji Energetyki oraz Towarową Giełdę Energii.

"Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego pokazała, że zgłoszona transakcja może ograniczyć konkurencję. Jednym z zagrożeń jest wzmocnienie pozycji PGE na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej" - poinformował UOKiK w piątkowym komunikacie.

"Zwiększenie pozycji PGE może również spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej" - powiedział cytowany w komunikacie Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

UOKiK tłumaczy, że sprzedaż poprzez TGE wpływa na ograniczanie siły największych podmiotów na rynku, np. umożliwia hurtowy zakup prądu mniejszym spółkom. Tymczasem maleje ilość energii, jakie duże przedsiębiorstwa energetyczne sprzedają na giełdzie. W ocenie Urzędu przejęcie przez PGE spółki EDF Polska spowoduje dalszy spadek. W efekcie Polska Grupa Energetyczna będzie mogła sprzedawać większość energii elektrycznej w ramach własnej grupy kapitałowej, co jednocześnie utrudni zakup jej konkurentom.

W pierwszej połowie br. PGE sprzedała przez TGE niecałe 7 TWh, czyli ok. jednej czwartej swojej produkcji. W poprzednim półroczu na giełdę trafiła niemal całość energii wytworzonej w elektrowniach i elektrociepłowniach grupy. Jak informował zarząd PGE w sierpniowym sprawozdaniu finansowym, taka zmiana ma pozwolić na "osiągnięcie maksymalnej marży na sprzedaży energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka związanego z działalnością handlową".
Zmianę w podejściu do TGE umożliwiło wyjście spółki spod obowiązku sprzedaży przynajmniej 85 proc. energii wytwarzanej w elektrowniach, które przez ostatnie lata otrzymywały pomoc publiczną. Regulacja ta obowiązywała do czasu, aż ostatnia instalacja danego wytwórcy przestanie otrzymywać tę pomoc. W przypadku PGE GiEK - głównego wytwórcy w ramach Grupy PGE - stało się to 16 grudnia 2016 r. i od tego momentu spółka ta musi sprzedawać na giełdzie tylko 15 proc. swojej produkcji, jak niemal wszyscy jej konkurenci.

UOKiK podał, że zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń, a ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

PGE odnosząc się do informacji Urzędu podało, że zapoznaje się ze stanowiskiem prezesa UOKiK i odniesie się do niego jak najszybciej. Jednocześnie Grupa wyraziła przekonanie, że dialog UOKiK przyniesie kompromisowe rozwiązanie, które umożliwi pomyślne dla PGE i szybkie sfinalizowanie transakcji zakupu polskich aktywów EDF.

Transakcja przejęcia aktywów przez PGE obejmuje nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Toruniu oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, a także nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu. Po zakończeniu transakcji PGE stanie się największym dostawcą ciepła w polskich aglomeracjach. Moce cieplne w posiadaniu Grupy PGE wzrosną o ponad 100 proc., z 3,55 GWt do 7,57 GWt. Zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. do 15,95 GWe.Do PGE trafi też blisko 400 km sieci ciepłowniczych.

Podpisana w maju warunkowa umowa zakupu polskich aktywów EDF przez PGE opiewa na 4,51 mld zł. PGE chce zamknąć transakcji nie później niż 2 stycznia 2018 r. Jednak warunkiem jej finalizacji jest uzyskanie zgody między innymi UOKiK. Swoją zgodę wyraziło ostatnio Ministerstwo Energii.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: krzysztof 15.09.2017r. 12:56
Heh a ja czuję, że trwa akcja wymiany złośliwości z Francuzami i wstrzymywania przelewu za sprzedaż.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 15.09.2017r. 15:39
a to ci amerykę odkryli już teraz tak jest a co dopiero jak wezmą edf
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daleki mazowszanin 17.09.2017r. 11:10
UOKiK powinien zauważyć ,że PGE przejęło również Opole(Festiwal).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE