ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Moody's: Przejęcie aktywów EDF w Polsce bez natychmiastowego wpływu na ratingi PGE
24.05.2017r. 12:04

Przejęcie przez PGE aktywów EDF w Polsce zwiększy zadłużenie grupy, ale nie ma natychmiastowego wpływu na ratingi grupy - podała agencja ratingowa Moody's.
W ubiegłym tygodniu PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to 4,51 mld zł.

Spółka ma też kilka dodatkowych zobowiązań wynikających z transakcji, które - według Moody's - mogą powodować wypływ ok. 0,4 mld zł.

"Chociaż transakcja jest duża w kontekście działalności PGE, to nie spodziewamy się, by miała natychmiastowy wpływ na ratingi, biorąc pod uwagę silny bilans spółki i obecne niskie zadłużenie, co widać po wskaźniku przepływu środków z działalności operacyjnej FFO/ dług netto na poziomie 107 proc. w ciągu 12 miesięcy zakończonych 31 marca 2017 roku" - podała agencja Moody's w raporcie z 23 maja.

W ocenie agencji dźwignia spółki będzie nadal poniżej ustanowionego dla ratingu maksimum, a wspierać ją powinien brak dywidendy w latach 2017-19 i pełna konsolidacja aktywów EDF, których EBITDA w 2016 roku wyniosła 1,1 mld zł.

Moody's ocenia, że PGE będzie mogła sfinansować tę transakcję bez zaciągania nowego długu.
"Przejęcie ograniczy jednak elastyczność finansową grupy, zostawiając mało miejsca przy obecnym ratingu, biorąc pod uwagę program inwestycyjny grupy i otoczenie niskich cen energii" - napisano w raporcie.

Analitycy agencji wskazują, że PGE będzie musiała w średnim terminie zwiększyć inwestycje, by przystosować nowo przejęte aktywa do wymogów BAT. Spółka informowała, że dodatkowe wydatki na ten cel mogą wynieść 600-700 mln zł.

"Ocenimy dalsze aktualizacje strategii spółki, jej potrzeby inwestycyjne oraz zmianę profilu biznesowego i finansowego, jak tylko będą dostępne. Gdyby miało to prowadzić do dalszego osłabienia profilu kredytowego grupy, mogłoby to skutkować negatywną presją na rating" - napisano w raporcie.

Aktualnie rating agencji Moody's dla PGE to "Baa1", z perspektywą stabilną.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE