ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fitch: akwizycja aktywów EDF w Polsce neutralna dla ratingów PGE
23.05.2017r. 13:57

Akwizycja aktywów EDF w Polsce będzie neutralna dla ratingów PGE - podała agencja ratingowa Fitch.
W ubiegłym tygodniu PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce, w tym 8 elektrociepłowni, elektrowni Rybnik i blisko 400 km sieci ciepłowniczych. Wartość transakcji to 4,51 mld zł. Zakup zostanie sfinansowany ze środków własnych PGE. Finalizacja transakcji powinna nastąpić do 2 stycznia 2018 r.

"Wielkość umowy jest dla PGE duża i doprowadzi do strukturalnego wzrostu dźwigni finansowej spółki" - napisano w komunikacie agencji Fitch.

Fitch zwraca jednak uwagę, że aktywa EDF, które PGE ma przejąć, są rentowne i w dużej mierze quasi-regulowane z powodu koncentracji na obszarze ciepła, co - zdaniem agencji - wzmocni profil biznesowy PGE. Fitch zauważa jednocześnie, że spółka planuje zawiesić wypłatę dywidendy na trzy lata, a jej obecne zadłużenie jest niskie w porównaniu z firmami energetycznymi z kraju i zachodniej Europy.
Fitch spodziewa się, że po płatnościach związanych z zapowiedzianą transakcją dźwignia finansowa netto PGE oparta na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO wzrośnie do 2,2x w 2018 roku z 0,7x w 2016 roku.

"Prognozujemy, że dźwignia finansowa netto PGE oparta na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO wzrośnie do ok. 2,7x w 2020 roku z powodu spodziewanego pogorszenia wyniku EBITDA w segmencie wytwarzania konwencjonalnego i wdrożenia dużego planu inwestycyjnego oraz braku wpływów z rynku mocy do końca dekady. Niemniej jednak dźwignia będzie nadal bezpiecznie poniżej ustanowionego dla ratingu maksimum na poziomie 3x" - napisano w komunikacie agencji.

Aktualnie rating Fitcha dla PGE to "BBB+", z perspektywą stabilną

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE