ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związki z KHW nie przyjęły projektu porozumienia; 9 zatrzymanych po awanturze przed holdingiem
09.02.2017r. 19:23

Związki z Katowickiego Holdingu Węglowego oceniły przedstawiony im projekt porozumienia ws. połączenia holdingu z Polską Grupą Górniczą jako niekorzystny dla załogi firmy i uznały dokument za "nie do przyjęcia". Po burdach przed siedzibą KHW policja zatrzymała 9 osób.
"Policjanci zabezpieczający nielegalne zgromadzenie pod Katowickim Holdingiem Węglowym zatrzymali 9 najbardziej agresywnych uczestników, którzy siłą próbowali wtargnąć do budynku. W trakcie zdarzenia doszło m.in. do rozbicia szyby w drzwiach wejściowych. Mundurowi musieli użyć gazu łzawiącego" - głosi czwartkowy komunikat śląskiej policji.

Do przepychanek doszło, gdy w holdingu trwały rozmowy zarządu KHW z przedstawicielami związków zawodowych, podczas których związkowcy otrzymali projekt porozumienia. Ma ono m.in. określić warunki zatrudnienia górników z holdingu po połączeniu ze znacznie większą PGG. Obecny układ zbiorowy pracy w holdingu zostałby rozwiązany, a pracownicy przyjęliby regulacje obowiązujące w Grupie.

Związki z holdingu chcą rozmawiać o połączeniu z PGG, ale sprzeciwiają się uzależnianiu wypłaty należnej górnikom 14. pensji od tego, czy podpiszą porozumienie. Z powodu trudnej sytuacji finansowej KHW pracownicy holdingu otrzymali w terminie jedynie po tysiąc zł z należnej im "czternastki" za ubiegły rok. Pozostałą część mają otrzymać na początku marca, jednak wcześniej - jak mówili w miniony poniedziałek w Katowicach szefowie Ministerstwa Energii - powinno być zawarte porozumienie dotyczące zasad połączenia spółek.

Związki zażądały bezwarunkowej wypłaty świadczenia do 3 marca (to termin deklarowany w poniedziałek przez przedstawicieli zarządu KHW i resortu energii - PAP), a w przypadku braku wypłaty, zapowiedzieli na 6 marca dużą manifestację w Katowicach - chcą przejść sprzed siedziby holdingu przed gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. O nieterminowej wypłacie 14. pensji powiadomili też Państwową Inspekcję Pracy.

Związkowcy nie przyznają się natomiast do inspirowania czwartkowej awantury przed budynkiem holdingu. "Według świadków, do trwającej przed siedzibą KHW demonstracji w pewnym momencie dołączyła grupa zakapturzonych osiłków. Mężczyźni od początku zachowywali się agresywnie. Nie wiadomo, czy w ogóle byli to górnicy. Co prawda wykrzykiwane żądania pokrywały się z żądaniami związków zawodowych, jednak żadna z organizacji związkowej nie przyznała się do zorganizowania tych zamieszek" - głosi wieczorny komunikat holdingu.

Według przedstawicieli KHW, w trakcie protestu grupa agresywnych demonstrantów próbowała siłą wtargnąć do budynku spółki. Gmach obrzucono wybuchającymi petardami, kamieniami i butelkami. "Jeden z kamieni, prawdopodobnie wystrzelony z procy, trafił w okno, raniąc w twarz jedną z naszych pracownic. Na szczęście jej życiu nic nie zagraża" - relacjonował rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

Według informacji śląskiej policji, w manifestacji przed budynkiem holdingu wzięło udział około 80 osób, a w próbie wtargnięcia do gmachu uczestniczyło prawie 40 uczestników pikiety.

"Policjanci zabezpieczający manifestację nie dopuścili do tego, używając gazu łzawiącego. W wyniku interwencji policji nikt nie odniósł obrażeń. Zatrzymanych zostało 9 najbardziej agresywnych uczestników zajścia, z których 6 było pod wpływem alkoholu. Osoby te zostały przewiezione do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach" - podała policja.
Śledczy analizują teraz zapisy filmowe z przebiegu manifestacji, próbując zidentyfikować inne osoby naruszające prawo. Ustalana jest również wartość strat - rozbita została szyba w drzwiach wejściowych, zniszczono elewację gmachu.

Połączenie z PGG ma być ratunkiem dla zadłużonego na ok. 2,5 mld zł i zagrożonego upadłością holdingu. Zarząd KHW oczekuje uwag organizacji związkowych do przedstawionego im projektu porozumienia, w formie jednolitego stanowiska związków.

"Pozwoli to na rozpoczęcie rozmów dotyczących konkretnych punktów porozumienia. Jego stronami mają być zarządy KHW i PGG oraz organizacje związkowe. Zarząd KHW oczekuje teraz na informację zwrotną od strony społecznej, by określić, kiedy przygotują one swoje uwagi, co pozwoli na rozpoczęcie rozmów" - poinformował holding. Natomiast związkowcy w swoim oświadczeniu określili przedstawione im w projekcie porozumienia zapisy jako "nie do przyjęcia".

Projekt porozumienia otrzymali w czwartek także związkowcy z PGG. "Przekazaliśmy stronie społecznej projekt, który ma być podstawą dalszych rozmów. Ich termin nie został jeszcze ustalony" - powiedział PAP rzecznik Grupy Tomasz Głogowski.

W miniony poniedziałek, kiedy ze związkowcami z obu firm spotkali się ministrowie Tchórzewski i Tobiszowski, szef resortu energii zapowiedział, że w czwartek strona społeczna otrzyma projekt porozumienia, a w poniedziałek 13 lutego ma dojść do kolejnego spotkania i rozpoczęcia negocjacji. Mają one być prowadzone oddzielnie w obu spółkach, jednak efektem ma być jedno porozumienie, podpisane przez zarządy oraz związkowców z PGG i KHW.

Porozumienie społeczne ma otworzyć drogę do dalszych działań zmierzających do połączenia obu firm: negocjowania z bankami nowych zasad spłaty zadłużenia (ponad 1,2 mld zł długu KHW to zobowiązania z tytułu obligacji), zamiany części długu na udziały w powiększonej PGG oraz rozmów z inwestorami o szacowanym na ok. 1 mld zł dokapitalizowaniu PGG w związku z fuzją. Szczegóły połączenia firm oraz nowy biznesplan PGG mają być też zaprezentowane Komisji Europejskiej, która w listopadzie u.br. notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa.

Według wcześniejszej deklaracji kierownictwa resortu energii, porozumienie ze związkowcami powinno być zawarte do końca lutego. Wszyscy górnicy mają zagwarantowaną pracę.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ryl 09.02.2017r. 22:45
Dwa lata temu był uzasadniony protest górników. Dzisiaj była burda wywołana przez zakapturzonych osiłków. Brawo PAP -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE