ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KHW liczy na rozwój i modernizację kopalń po fuzji z PGG
06.02.2017r. 18:41

Połączenie z Polską Grupą Górniczą (PGG) zapewni Katowickiemu Holdingowi Węglowemu (KHW) ustabilizowanie finansów, a także środki na rozwój i modernizację kopalń oraz zakładów przeróbki węgla - wynika z informacji obu firm.
W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski spotkali się ze związkowcami z PGG i KHW. Wkrótce mają rozpocząć się negocjacje porozumienia społecznego, poprzedzającego fuzję. Połączenie ma dojść do skutku przed końcem marca tego roku. Wartość dokapitalizowania PGG po połączeniu z KHW minister Tchórzewski ocenił w poniedziałek na ok. 1 mld zł.

Spółki poinformowały, że bez modernizacji kopalń i zakładów przeróbczych KHW nie byłby w stanie znacznie poprawić wyników. Stąd potrzeba dokapitalizowania powiększonej PGG, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Środki mają być wykorzystane m.in. na drążenie wyrobisk górniczych oraz modernizację zakładu przeróbczego kopalni Murcki-Staszic, by był w stanie obsłużyć większą ilość węgla, który trafi tam po podziemnym połączeniu kilku kopalń holdingu w jedną kopalnię zespoloną.

Pieniądze mają trafić na zakup niezbędnych obudów zmechanizowanych, urządzeń transportowych oraz urządzeń schładzających powietrze, dla poprawy warunków pracy. Wśród innych zadań jest instalowanie kolejnych rurociągów technologicznych, w tym podsadzkowych, dzięki którym można odcinać stare wyrobiska, tworzące ryzyko podziemnych pożarów (tzw. endogenicznych), oraz skutecznie likwidować tego typu pożary. W planach jest też zakup nowych urządzeń transportowych, w tym taśmociągów przystosowanych do jazdy ludzi w kopalni Mysłowice-Wesoła. Po fuzji ma też powstać wspólna sieć sprzedaży węgla z obu spółek.

Według informacji KHW w tym roku wartość inwestycji w holdingu przekroczy 200 mln zł, potrzeby są jednak znacznie większe. Inwestycje hamuje obecnie brak środków. Holding jest zadłużony na ok. 2,5 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania wobec banków z tytułu obligacji.

Z końcem grudnia 2016 r. KHW przedłużył umowę z bankami (tzw. umowa standstill), która daje czas do końca marca na przedstawienie planu wyjścia z kryzysu - jego podstawą jest planowana fuzja z PGG. Negocjowane będą też nowe warunki spłaty zadłużenia holdingu.
W związku z kłopotami finansowymi, holding wypłacił pracownikom jedynie część tzw. czternastej pensji, którą górnicy powinni otrzymać do 10 lutego. W ubiegłym tygodniu otrzymali oni zaliczkowo po tysiąc złotych, a pozostała część ma być wypłacona na początku marca, jeżeli do tego czasu uda się podpisać porozumienie pracownicze, poprzedzające połączenie KHW i PGG.

Jak podał rzecznik holdingu w poniedziałkowym komunikacie po rozmowach ze związkowcami, z udziałem zarządu KHW oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego, "ustalono termin wypłaty pozostałej części +czternastki+ na 3 marca, jednym z warunków jest jednak zawarcie przedtem porozumienia dotyczącego zgody organizacji związkowych KHW SA na włączenie KHW do struktur Polskiej Grupy Górniczej".

"Rozmowy dotyczące tego porozumienia między zarządem KHW a przedstawicielami związków rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu" - poinformował rzecznik holdingu Wojciech Jaros. Jak mówił po poniedziałkowych rozmowach minister Tchórzewski, związkowcy powinni otrzymać projekt porozumienia najdalej w czwartek rano, a na poniedziałek zaplanowano negocjacje z udziałem ministra i jego zastępcy.

Po zakończeniu poniedziałkowych rozmów w KHW grupa związkowców pozostała w siedzibie spółki. Przedstawicielom strony społecznej nie podoba się uzależnienie wypłaty drugiej raty "czternastki" od podpisania porozumienia związanego z połączeniem KHW i PGG; chcą kontynuować rozmowy na ten temat.

Zarząd KHW zakłada na 2017 r. sprzedaż blisko 9,7 mln ton węgla; w biznesplanie założono osiągnięcie średniej ceny tego surowca w wysokości 265,70 zł za tonę. "To znacznie lepiej niż było w roku ubiegłym, jednak wciąż za mało, by samodzielnie wyjść z zapaści" - podał holding.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE