ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea ma wyłączność na zakup Engie Energia Polska, właściciela Elektrowni Połaniec
02.12.2016r. 17:38

Zarząd Enei poinformował, że 2 grudnia 2016 roku spółka uzyskała wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji na zakup 100 proc. akcji Engie Energia Polska - właściciela Elektrowni Połaniec, których właścicielem jest francuski koncern energetyczny Engie. Udzielona Enei wyłączność będzie obowiązywała do końca 2016 r.
Udzielona spółce wyłączność będzie obowiązywała do końca 2016 roku.

Jak podkreślają władze Enei spółka jest optymalnym inwestor dla Elektrowni Połaniec, która należy do Engie Energia Polska . W ich ocenie ewentualne przejęcie przez Eneę Elektrowni Połaniec pozwoliłoby na stworzenie efektywnego kosztowo i operacyjnie obszaru produkcji energii w oparciu o własny surowiec, co budowałoby przewagę konkurencyjną Grupy na rynku energii.

- Dzięki temu Grupa Enea umacniałaby pozycję jednego z wiodących wytwórców energii w kraju oraz niezawodnego dostawcy. Enea jest też inwestorem komplementarnym - posiadane przez Grupę aktywa w postaci Elektrowni Kozienice i LW Bogdanka, w przypadku objęcia 100 proc. akcji Engie Energia Polska, będą pozwalały na wykorzystanie szeregu synergii - uzasadnia Enea.

- Efektywny model integracji obszarów wydobycia i wytwarzania to jedno z kluczowych zadań grup surowcowo - energetycznych zintegrowanych pionowo, do których należy Enea. Nasze dążenie do objęcia systemowych aktywów wytwórczych, których właścicielem jest Engie Energia Polska wpisuje się w jeden z ważniejszych punktów naszej strategii - wzrost zainstalowanej mocy konwencjonalnych źródeł wytwarzania, na którym oprzemy wzrost sprzedaży energii elektrycznej, właściwie bilansując te dwa parametry wewnątrz Grupy - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Jak podkreśla Enea Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, a ważnym elementem tego aktywa jest nowoczesny blok biomasowy - jeden z największych tego typu bloków na świecie (ponad 200 MW) produkujący zieloną energię. Spółka przypomina, ze w ostatnim latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji energii oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. W ocenie władz Enei Elektrownia Połaniec ma także wiele cech wspólnych z należąca do Enei Elektrownią Kozienice. Jak tłumaczą obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce - pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.
- Nabywając pakiet kontrolny LW Bogdanka Enea potwierdziła, że odpowiednia integracja wydobycia węgla i wytwarzania energii ma sens. Wpisując się w politykę energetyczną państwa, chcemy, aby bezpieczeństwo energetyczne Polaków, naszych klientów, było oparte o krajowe surowce. Inwestycja w Połaniec to realizacja tej wizji w naszej Grupie. Jeżeli nasza oferta zakupu spotka się z akceptacją, to możemy przejąć elektrownię, której produkcja opiera się o węgiel wydobywany w naszej Grupie - podkreślił Mirosław Kowalik.

Z wcześniejszych informacji medialnych wynikało, że zakupem Engie Energia Polska oprócz Enei było zainteresowane konsorcjum chińskich inwestorów i firma Sunningwell International, która prawdopodobnie reprezentuje interesy amerykańskich funduszy. Jednocześnie media donosiły, że swoje plany odnośnie sprzedaży polskich aktywów francuski koncern miał omawiać z resortem energii.

Enea złożyła ofertę na zakup 100 proc. spółki Engie Energia Polska 30 września 2016 r.. Oferta została złożona w sposób określony w procesie, zainicjowanym przez francuski koncern Engie, właściciela Engie Energia Polska, który rozważa sprzedaż 100 proc. akcji tej spółki.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mike 02.12.2016r. 20:08
Biznes po Polsku, czyli tanio sprzedali, drogo odkupią i za kilka lat będą musieli zamknąć. Ale nieważne - podatnik... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 05-12-2016r. 16:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ... 03.12.2016r. 12:13
Jednym slowem nacjonalizacja w nowym wydaniu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 03.12.2016r. 16:50
Gratulacje dla zespołu negocjacyjnego Enei!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wredny 03.12.2016r. 19:54
A kiedy odkupimy PAK i Rybnik?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wito 03.12.2016r. 20:30
No i Francuzi okazali się mięczakami. Fajną elektrownię oddają bez walki. Zobaczymy jak będzie wyglądała za 2 lata.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 04.12.2016r. 10:32
Jak można kupować taką ruinę. Skąd ENEA weźmie pieniądze. Przecież już Są opóźnione Kozienice a ceny energii niskie.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Re Mike 05.12.2016r. 03:51
Masz rację,tak było z ECB,sprzedali za 1 a odkupili za 3.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: J.W. 05.12.2016r. 12:24
Jedna z młodszych elektrowni w Polsce (33 - 37)lat. Elektrownie te były liczone na pracę 30 lat., czyli staruszka do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE