ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrzekształcenia własnościowe
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.10.2020r. 05:00

Olga Fasiecka - Koordynator Obszaru Programów Europejskich, Biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - 8/2020)
Elektroenergetyka w Polsce przez ostatnie 30 lat przeszła długą drogę - od demonopolizacji, poprzez liberalizację, aż do prywatyzacji. Razem z przemianami ustrojowymi postępowała budowa konkurencyjnego rynku energii.
19.10.2017r. 05:21

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka , ("Smart Grids Polska" - 2/2017)
Polska elektroenergetyka w ciągu ostatnich 25 lat przechodziła radykalne zmiany. Od zintegrowanych pionowo okręgów energetycznych działających w ramach gospodarki planowej do zintegrowanych pionowo firm energetycznych działających w warunkach rynkowych, z silnym elementem centralnego sterowania poprzez dyrektywy i rozporządzenia Unii Europejskiej.
05.02.2016r. 13:49

Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - 1/2016)
Na pewno wielu Czytelników będzie zdziwionych informacją, że terminu energia zaczęto używać w nowoczesnym, fizykalnym
znaczeniu dopiero w drugiej połowie wieku XIX. Oczywiście wcześniej zdawano sobie sprawę z istnienia różnego rodzaju sił, takich jak gwałtowne porywy wiatru miotające statkami czy głośne trzaski wyładowań elektrycznych. Wszystkie te siły uważano jednak za niezależne, nie było bowiem ogólnego pojęcia, takiego jak energia, jakie można by było zastosować do opisu wszystkich zjawisk.
04.01.2016r. 13:00

Jan Szomburg Jr. - Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Dyrektor Centrum Strategii Energetycznych; Marcin Wandałowski - Redaktor Centrum Strategii Energetycznych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Polskie koncerny energetyczne są dziś – jak na swój potencjał – bardzo nisko wyceniane. Wynika to przede wszystkim z obarczania ich trudnymi do przewidzenia ryzykami związanymi z bieżącą grą polityczną oraz z braku istnienia bodźców do unowocześniania tych spółek.
13.11.2015r. 13:42

Stach ("Energetyka" - październik 2015)
Targi o kopalnie dla kompleksów paliwowo-energetycznych zostawiły w cieniu manewry na torach kolejowych. Brak jasno wyznaczonej przyszłości energetyki nie pozwala na ocenę jakości wąskotorowego postępowania prywatyzacyjnego bo nie ma szerokich perspektyw ostatecznego ukształtowania ani rynku energii, ani kolei. Wprowadza to zamęt i grozi jakimś wykolejeniem.
08.06.2015r. 14:44

W dobie postępującej transformacji gospodarczej, dostosowującej funkcjonowanie podmiotów sektora energetycznego do stale zmieniających się warunków otoczenia, stawiane są wymagania ciągłego ich rozwoju i doskonalenia wszelkich funkcji organizacyjnych i zarządczych.
Autor: Waldemar Skomudek ("Energia Elektryczna" - maj 2015)
05.06.2015r. 12:55

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że przedstawiciele rządu obiecują przedstawić w konkretnym terminie rozwiązanie kolejnej sprawy. Po czym wówczas, kiedy ten termin minął, oświadczają, że sprawa jest trudna i podają kolejną datę. Tym razem chodzi o ministra skarbu i kolejną konsolidację energetyki, a stwierdzenie ministra po 31 stycznia br., jako dacie prezentacji koncepcji konsolidacji, było następujące: "Chcemy rozpocząć właściwy proces konsolidacji w sektorze energetycznym w tym roku, jeszcze przed wyborami", ale "ten proces jest bardzo złożony i raczej w tym roku się jeszcze on nie zakończy".
Autor: Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - nr 5/2015)
20.03.2015r. 14:17

Jerzy Łaskawiec
Jest tak jak większość się spodziewała. Dobre pomysły mogące skutkować większymi zdolnościami inwestycyjnymi grup energetycznych muszą poczekać do wyborów parlamentarnych plus około 6-8 miesięcy. Chodzi tutaj o możliwą, ogłoszoną w styczniu dalszą konsolidację energetyki jako takiej, ewentualnie z upstreamowym górnictwem. Napisałem w ubiegłym felietonie, że Gdańsk - kolebka i sól - nie zgodzi się na to. I już.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 2/2015)
27.02.2015r. 15:12

Jerzy Łaskawiec
Jest zgoda makropolityczna na dalszą konsolidację energetyki, nawet w wersji z częścią upstreamową (górnictwem węgla kamiennego). Co to się stało, że wreszcie zrozumiano (głównie rozumie to nowy szef UOKiK, bo poprzedniczka nie była w stanie tego zrozumieć), że świat konkurencyjnego rynku nie kończy się na Polsce.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 1/2015)
27.02.2015r. 14:57

Jak dzielą to będą łączyć, te słowa odnoszą się także do polskiej energetyki. Niezliczone reorganizacje towarzyszyły przedsiębiorstwom energetycznym już w latach Polski Ludowej. Warto przypomnieć etapy, które wszystkie były głęboko uzasadnione, a w których miejsce energetyki w szeregu zmieniało się nieustannie.
Autor: Tomasz Kołakowski ("Energetyka" - nr 2/2015)cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE